اخبار

با حضور مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ؛ بهداشتیان طرح کاج در کردستان تجلیل شدند

با حضور مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی ؛  بهداشتیان طرح کاج در کردستان تجلیل شدند

همایش ارزیابی طرح کاج- کاربست ملی مداخلات پیشگیری از اعتیاد در جامعه کار و تولید کردستان- با مشارکت اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و ستاد مبارزه با مواد مخدر استان در سنندج با تجلیل از بهداشتیاران طرح برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان: در این همایش که روسای ادارات تابعه در شهرستانها و همچنین نمایندگان کارفرمایان و بهداشتیاران 23 کارخانه مجری طرح در سطح استان حضور داشتند مهندس احمد رشیدی اظهار داشت: طرح کاج بر اساس مطالعات پژوهشی در سال 1393،جهت تعیین میزان شیوع اعتیاد در واحدهای کارگری بر روی 13 هزار و 500 کارگر در سطح کشور انجام گرفت.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان با بیان اینکه در استان کردستان نیز 200 نفر کارگر از 9 کارخانه در این طرح ملی مشارکت داشتند افزود: قبل از این پژوهش شناخت کاملی از وضعیت اعتیاد در محیط های کارگری وجود نداشت.

وی گفت: در سال گذشته نیز پژوهشی در زمینه سلامت روانی کارگران و کیفیت زندگی کاری در محیط های کارگری انجام شد که یافته های بدست آمده حاکی از آمار 33درصدی ابتلای کارگران با یکی از انواع مشکلات روحی و روانی در محیط کار است.

رشیدی افرود: بر اساس این یافته ها و بمنظور حفظ و صیانت از نیروی انسانی به عنوان بزرگترین سرمایه و دارائی کشور، در سالجاری که با عنوان "اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل" مزین گردیده است اقدام مداخله ای و پیشگیرانه تحت عنوان "طرح کاج" آغاز گردید که مواردی همچون افزایش دانش و مهارت کارفرمایان و کارگران، مشاوره کارگران در معرض خطر، معالجه کارگران معتاد و همچنبن افزایش میزان رضایتمندی و کاهش سالانه 5درصدی کارگران معتاد جزو اهداف اصلی طرح تعیین گردید .

در ادامه این همایش دکتر سلیم کریمی دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر کردستان در مورد وضعیت اعتیاد در استان و محوریت برنامه ریزی های صورت گرفته در این زمینه گفت: محیطهای کارگری از جمله حوزه های اولویت دار برای مطالعه و برنامه ریزی در راستای کاهش آسیب های ناشی از شیوع مواد مخدر در استان است.

همچنین دکتر ارشدی مدیر کل امور اجتماعی استانداری کردستان در این همایش ضمن ابراز خرسندی از انجام "طرح کاج" و نتایج مثبت این طرح، بر ضرورت پرداختن به مسائل روانشناسی صنعتی در کارخانجات و پیشنهاد تحقیقات تکمیلی در این راستا تاکید کرد.

 شایان ذکر است در پایان این همایش که در محل سالن اجتماعات اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان برگزار گردید از 12 نفر از بهداشتیاران واحدهای کارگری محل انجام طرح کاج با اهدای لوح تقدیر و هدایای نقدی، تجلیل و قدردانی به عمل آمد.

۲۴ اسفند ۱۳۹۵ ۱۴:۰۹
تعداد بازدید : ۱۰۷

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید