اخبار

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سنندج مطرح کرد: سه طرح اشتغالزایی با سفر رئیس جمهور در آینده نزدیک به کردستان اجرایی می گردد/ بیش از 12 درصد از 1.5 میلیون دلاری صادرات بازی‌های کشور مربوط به کردستان است

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سنندج مطرح کرد:  سه طرح اشتغالزایی با سفر رئیس جمهور در آینده نزدیک به کردستان اجرایی می گردد/ بیش از 12 درصد از 1.5 میلیون دلاری صادرات بازی‌های کشور مربوط به کردستا

وزیر تعاون، کار و و رفاه اجتماعی گفت:  ریاست جمهوری در آینده نزدیک به کردستان سفر می‌کند و همزمان با این سفر، از سه طرح اشتغالزایی بهره‌برداری می‌شود.

به گزارش روابط عمومی تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان: علی ربیعی در حاشیه سفر به استان کردستان، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: امروز در سفر به کردستان از چندین پروژه بهره‌برداری شده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: مرکز تایید صلاحیت حرفه‌ای امروز به عنوان یک قطب‌ آموزشی و سنجش در کشور همل می‌کند و در دیپلماسی مهارت نیز در بحث اعزام نیروهای مهارتی به کشورهای همسایه از این مرکز استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین رشته‌هایی که در این مرکز صلاحیت می‌گیرد it است، خاطرنشان کرد: استان کردستان در برخی رشته‌ها از جمله برق، الکترونیک، صنعت ساختمان و غیره موفقیت‌های بسیاری خوبی را کسب کرده است.

ربیعی از صنایع دستی نیز به عنوان یکی از مزیت‌های استان کردستان نام برد و اظهار داشت: آموزش‌های الکترونیک و الان نیز کانون فعالیت از رسته‌های دیگر هم مثل بسته‌بندی‌های حول باغداری، صنایع تبدیلی، که ظرفیت بالایی دارند در این مرکز مهارت و تائید صلاحیت مورد توجه قرار گرفته است.

وی گردشگری را از دیگر ظرفیت‌های مهم در این استان عنوان کرد و گفت: ثروت زیادی برای استان کردستان در کانون کار این مرکز تائید صلاحیت قرار گرفته است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از جوانان کردستانی به عنوان یکی از با استعدادترین جوانان در سطح کشور نام برد و خاطرنشان کرد: امروز بیش از 12 درصد از 1.5 میلیون دلاری صادرات بازی‌های کشور مربوط به کردستان است.

وی با بیان اینکه امروز بازی‌ها و نرم‌افزارهایی که با زبان کردی درست شده جای خود را در بین فارس زبان‌ها نیز پیدا کرده است، افزود: ترکیب گردشگری با حوزه it در مرکز سنجش مهارت دیده شده و زیرساخت‌های آن نیز فراهم شده است.

ربیعی گفت: در زمینه مهارت و صلاحیت حرفه‌ای نیز کارهایی انجام شده و در حال حاضر نیز به کمیسیون علمی دولت ارجاع شده است و به عنوان یک مدرک قابل قبول در سطح بین‌المللی قابل قبول خواهد بود.

وی با بیان اینکه حتی موسساتی که می‌خواهند کار بکنند باید صلاحیت حرفه‌ای بگیرند، خاطرنشان کرد: باید با جایگزینی این تائید صلاحیت‌های حرفه‌ای به جای مدارکی که از دانشگاه‌ها گرفته می‌شود و کمترین بازار کار را دارند بستر را برای ارتقای سطح توانایی نیروهای کار و جذب آنها به محیط کسب و کار فراهم شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی واگذاری بخشی از وظایف بخش دولتی بر اساس اصل 44 به بخش دولتی نیز اشاره کرد و گفت: بر همین اساس باید سالانه 20 درصد از فعالیت‌های خود را به بخش خصوصی واگذار و بخش دولتی به عنوان تسهیل‌گر و ناظر در کنار بخش دولتی حضور داشته باشد.

وی با تاکید براینکه واگذاری ما از جنس کار تجاری نیست، اظهار کرد: این واگذاری با هدف تولید ثروت برای فعالین این عرصه صورت می‌گیرد.

به گفته ربیعی، بر همین اساس در حال حاضر حدود 80 درصد از کل آموزش‌هایی که در سطح کشور بخش خصوصی انجام می‌دهد.

وی در مورد رفع مشکل بیکاری در کردستان و برنامه‌های دولت در این راستا نیز اظهار کرد: مسیر اشتغال کردستان را از دو جهت دنبال خواهیم کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه صنایع بزرگی در استان در حال راه‌اندازی است، افزود: در سفر رئیس جمهور در آینده نزدیک به کردستان از سه پروژه بزرگ که دو پروژه آن مربوط به وزارت رفاه و یک پروژه وزارت نفت است بهره‌برداری خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون در کشور رشد بدون اشتغال مواجه هستیم و با 12 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در بخش پتروشیمی می‌توان تنها یک شغل را ایجاد کنیم، ولی اجرای این پروژه‌های بزرگ نیز نیاز ضروری است.

ربیعی با بیان اینکه برنامه ما برای افزایش اشتغال در کردستان از جنس طرح تکاپو است، اظهار کرد: مزیت‌های استان در گام اول شناخته شده است و بر اساس این مزیت‌ها بحث اشتغال را دنبال می‌کنیم.

۲۰ اسفند ۱۳۹۵ ۲۲:۲۷
تعداد بازدید : ۸۰

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید